Virtuální realita jako taková je poměrně novým nástrojem. Ovšem dnes už i ve Škoda Auto je běžně využívána. Možnosti jejího využití jsou mnohdy nevídané a to jak ve výrobě, tak ve vývoji. Ve Škoda Auto se VR stala součástí výrobního procesu v roce 1998.
Virtuální realita (VR) je technologie umožňující interagovat uživatele s digitálním prostředím (virtuálním světem) nasazením náhlavní soupravy, jež zcela zakrývá pohled uživatele a zahrnuje audio i video. Vytváří tedy iluzi skutečného nebo fiktivního světa (např. počítačových her). Když uživatel pohne hlavou, může se rozhlédnout po trojrozměrném prostoru. Náhlavní souprava může být dodávána také s rukavicemi nebo ručními pákami, které lze použít k interakcím ve virtuálním prostředí.
Rozšířená realita (AR) je označení používané pro reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty, digitálními informacemi, které obohacují (rozšiřují) chápání reality. Jinak řečeno jde o zobrazení reality (např. nasnímaného exteriéru vozidla) a následné přidání digitálních prvků, které mohou být bezprostředně součástí objektu (např. nová designová světla vytvořená digitálními úpravami). Rozšířený obsah nerozpoznává fyzické objekty v obraze. Digitální objekty jsou vázány na zorné pole uživatele, nikoliv na fyzický prostor. Rozšířenou realitou lze poskytovat pracovní instrukce, které navigují jednotlivé pracovníky, např. jak postupovat při kompletaci interiéru nebo exteriéru automobilu apod.
Smíšená realita (MR), kterou zde Technická univerzita v Liberci představuje ve spolupráci se Škoda Auto a.s., spojuje fyzické a digitální prostředí. Do reálného světa vkládá digitální objekty (hologramy), které se zobrazují v prostoru kolem nás a vypadají, že do prostředí skutečně patří. Prostřednictvím algoritmů reagují tyto objekty na příkazy a interagují s povrchy reálného světa v reálném čase (např. virtuální objekt může stát na reálném stole a spolupracovat s jiným reálným objektem). Interagovat se tedy dá jak s reálnými, tak s virtuálními prvky. Uživatel se pomocí speciálních brýlí dostane do pracovního prostředí, kde může například kontrolovat výrobní linky, a tím získat lepší povědomí o tom, jak celá linka a roboti v ní fungují, aniž by bylo nutné mít všechny stroje a zařízení ve fyzickém prostředí. V mnohých případech je technologie MR využívána pro odhalení případných kolizí ve výrobních procesech ještě před vybudováním pracoviště, nebo před samotnou montáží zařízení. Smíšená realita přináší inovaci, která znamená zefektivnění a urychlení celého procesu.